Wolontariat czytelniczy

Wolontariat czytelniczy jest sposobem na promowanie i rozwój czytelnictwa. Wolontariusze i wolontariuszki organizują spotkania czytelnicze dla młodszych dzieci – czytają im i organizują zabawy związane z literaturą. Dzięki swojej pracy mają realny wpływ na rozwój intelektualny i emocjonalny młodszych koleżanek i kolegów, sami też mają przestrzeń do własnych poszukiwań literackich.

Zauważyłam, że przynależność do Klubu Czytelniczego stała się prestiżem. Wychowawczynie z klas III prosiły mnie o powoływanie kolejnych składów Klubów Czytelniczych. Tyle było chętnych uczniów. Nauczycielki zgłaszały, że członkowie Klubu poprawili swoją umiejętność płynnego czytania, dykcji, głośnego i wyraźnego czytania oraz podnieśli obraz samych siebie i poczucie wartości.
Ewa Serafin
Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka, Kuźnia Raciborska

Co semestr, pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach PoczytajMy, w wolontariat czytelniczy angażuje się ponad 1000 uczniów i uczennic, a ponad 2000 jest odbiorcami projektu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zacząć pracę z wolontariatem czytelniczym lub potrzebujesz inspiracji do działań, zapoznaj się z naszymi materiałami, które ułatwią Ci pracę.

Pomocne materiały

grafika-kobieta-pisze
Artykuł

Praca w klubie czytelniczym

Przedstawienie odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z pracą klubu czytelniczego.

grafika-kobieta-pisze
Artykuł

Szkoła na Dobrej

Dzięki współpracy z wydawnictwem Harper Collins przedstawimy Państwu “Szkołę na Dobrej” i naszą propozycję dla klubów czytelniczych.

grafika-kobieta-pisze
Artykuł

Żywiciel

Działanie dodatkowe w programie PoczytajMy.

grafika-kobieta-pisze
Artykuł

Alternatywna Lista Lektur

Co czytać? Co polecać? Jakie książki to absolutny must have? Dzięki współpracy z Fundacją