Samorząd uczniowski jako jednym z 4 organów szkoły, obok dyrektora, rady pedagogicznej i rady rodziców, zrzeszającym wszystkich uczniów i uczennice szkoły, posiadającym uchwalony przez ogół uczniów regulamin regulujący sposób wyboru i działania organów samorządu. Prawo oświatowe nie daje samorządowi zbyt wielu twardych kompetencji – w większości spraw jest zależny od zgody dyrekcji szkoły.
Samorząd uczniowski jako jednym z 4 organów szkoły, obok dyrektora, rady pedagogicznej i rady rodziców, zrzeszającym wszystkich uczniów
i uczennice szkoły, posiadającym uchwalony przez ogół uczniów regulamin regulujący sposób wyboru i działania organów samorządu. Prawo oświatowe nie daje samorządowi zbyt wielu twardych kompetencji – w większości spraw jest zależny od zgody dyrekcji szkoły. .
Samorządność jest metodą edukacyjną i wychowawczą, zakładającą, że samostanowienie o sobie i oddawanie odpowiedzialności młodym ludziom pozwala wykształcić wiele postaw i umiejętności niemożliwych do przekazania innymi sposobami (odpowiedzialność za swoje otoczenie, gotowość do współpracy z innymi, zaufanie do innych ludzi, umiejętność wyrażania swojego zdania, itp.). Dzięki dobrze wprowadzonej i realizowanej samorządności nauczyciele mogą realizować wiele celów edukacyjnych i zapisów podstawy programowej.