Mapa wiosny. Na ludowo

Zapisz się do projektu

Mapa wiosny. Na ludowo

W programie „Młodzi w akcji"

Marzanna to nie wszystko! Dołącz i przeprowadź ze swoimi podopiecznymi projekt społeczny poświęconym wiosennym zwyczajom ludowym, ich regionalnym wariantom i wpływom z innych kultur.

 

W trakcie realizacji projektu – dzięki etnografom i etnografkom – poznasz razem z grupą projektową bogactwo kultury ludowej i  jej związki z rytmem przyrody. Na końcu odniesiecie się twórczo do tych zwyczajów w angażujący sposób. 

 

Zapraszamy wszystkich nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. I zwracamy uwagę na interdyscyplinarność projektu. Działania równie dobrze mogą być realizowane przez nauczycielkę j. polskiego jak również na lekcji biologii czy historii.



1. Jak to działa

Jako opiekun projektu

Na początku weźmiesz udział w szkoleniu online na temat projektu. Następnie, korzystając
z naszych materiałów, poprowadzisz projekt społeczny ze swoją grupą. W trakcie pogłębisz swoją wiedzę na webinarium tematycznym. I w finale – wraz z grupą weźmiesz udział w festiwalu internetowym, który łączy wszystkie zespoły projektu w Polsce.

Zadanie grupy projektowej

to stworzenie filmu, reportażu lub podcastu na temat zwyczajów wiosennych w ich regionie.
By to zrobić, Twoi podopieczni będą uczyć się:

a wszystko oczywiście, w sposób dostosowany do wieku grupy.

Podczas festiwalu internetowego

zespoły wspólnie stworzą wirtualną mapę zwyczajów związanych z wiosną, odradzaniem się przyrody i końcem zimy. Zróżnicowanie form projektów oraz spojrzenie na etnografię oczami oczami młodych i bardzo młodych badaczy pozwoli na nowe spojrzenie na dawne zwyczaje

2. Dlaczego warto

Projekt społeczny jest szczególną formą projektu uczniowskiego ー skupiony jest na potrzebach otoczenia, realizuje cele społecznie użyteczne i staje się podwaliną trwałej zmiany.  Daje szansę na naukę:

Od małych szkolnych działań, po wielkie projekty angażujące wiele osób – projekty społeczne uczą, że każdy, bez względu na wiek, może mieć realny i trwały wpływ na otaczającą rzeczywistość


3. Zgłoszenie na semestr wiosenny 2023/24

Kliknij niżej, wypełnij formularz i już. Czekaj na sygnał od nas.

I wyślij innym linka. Może warto wziąć udział razem? A może znasz kogoś, komu to działanie się przyda?

4. Harmonogram w tym roku szkolnym

  • Luty / Marzec

    szkolenie online dla opiekunów projektu i początek działań w szkołach społecznego.

  • 20 marca

    festiwal online

  • Kwiecień/maj

    działanie w szkołach

  • 3 czerwca

    zakończenie projektów

5. Regulamin

6. Kontakt

Masz pytania?
Napisz do naszej ekspertki


8. Partnerzy

Nie ten projekt? Zapraszamy tu:

Młodzi w akcji

Młodzi w akcji

To program, dzięki któremu uczennice i uczniowie będą chętniej angażowali się w Twoje lekcje i inicjatywy, które podejmiecie poza nimi. Dzięki naszym materiałom i pomocy mentora wprowadzisz zmiany w pracy z Twoją klasą i zadbasz o swoje potrzeby.

W programie realizujemy projekty dla nauczycieli, opiekunów wolontariatu, wychowawców, opiekunów projektów społecznych (nie tylko ze środowisk szkolnych).

Obecnie rekrutujemy do dwóch projektów:

  • Mapa wiosny. Na ludowo – w którym przeprowadzisz ze swoimi podopiecznymi projekt społeczny poświęconym wiosennym zwyczajom ludowym, ich regionalnym wariantom i wpływom z innych kultur.
  • Civic Up! Academy – w której Twoi uczniowie i uczennice wezmą udział w dziesięciodniowej letniej szkole dla aktywistów, a następnie zrealizują ważny dla nich projekt społeczny. Poleć Civic Up! Academy swojej klasie!

Więcej informacji uzyskasz po kliknięciu przycisków projektów, które znajdują się w menu po prawej stronie. Wybierz projekt dla siebie i dołącz już dziś!

Poznaj inne programy

Szykujemy właśnie ofertę na nowe, wiosenne półrocze. Poczuj znów radość z uczenia. Dołącz bezpłatnie. Damy Ci znać, gdy ruszymy z rekrutacją.

Poznaj inne programy

Masz swoje cele w szkole. Zyskaj wsparcie w ich realizacji. Dołącz bezpłatnie. Damy Ci znać, gdy ruszymy z rekrutacją.

Wolontariat szkolny

Wolontariat szkolny

Włącz szkołę!

Obecnie zbieramy nauczycielki i nauczycieli zainteresowanych udziałem w projekcie (lub podobnym działaniu) w nowym roku szkolnym.

Zastanawiasz się, jak rozwijać empatię i odpowiedzialność u najmłodszych? Chcesz pokazać uczniom i uczennicom, jak mogą pomagać innym w wieku 7 czy 9 lat? W programie “Włącz szkołę” wspieramy nauczycieli i nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej w budowaniu kompetencji społecznych dzieci za pomocą wolontariatu.

[box_rekrutacja]

Jak wygląda praca w projekcie?

  • 1 etap

    Bierzesz udział w wprowadzającym szkoleniu online. Po szkoleniu otrzymujesz pakiet materiałów: grę i scenariusz zajęć.

  • 2 ETAP

    Organizujesz 4 zajęcia w wybranych klasach w oparciu o otrzymane materiały.

  • 3 ETAP

    Przesyłasz krótkie sprawozdanie ze zrealizowanych działań i otrzymujesz od nas zaświadczenie

Co naprawdę zyskujesz?

  • grę dostosowaną do uczniów i uczennic edukacji wczesnoszkolnej o wolontariacie (przetestowana przez nauczycielki i nauczycieli w klasie – opinie poniżej!); 
  • praktyczny scenariusz zajęć o różnych formach wolontariatu i organizacji społecznych;
  • szkolenie, podczas którego poznajesz scenariusz i grę oraz pomysły na to, jak rozwijać kompetencje społeczne u najmłodszych za pomocą wolontariatu.

Opinie o grze i Programie

Ile frajdy miała z tego młodzież! Było super, bardzo się otworzyli i dobrze bawili.

Karina Waszak, nauczycielka WOSu i prowadząca zajęcia świetlicowe ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Siechnicach

Włącz szkołę” jest bardzo dobrym programem. Wbrew obawom tematyka lekcji oraz gra spotkała się z zainteresowaniem uczniów.

Anna Wyparło, nauczycielka historii w Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Bytomiu

Gra oraz temat bardzo zainteresowały uczniów.

Bogna Wojciechowska-Bollin wychowawczyni Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy

Wolontariatem szkolnym zajmujemy się w Centrum Edukacji Obywatelskiej od 28 lat. Poznaj nasze podejście i skorzystaj z materiałów https://angazuj.ceo.org.pl/tematy/wolontariat/

Współorganizator

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Civic up! Academy

Civic Up! Academy

Jeśli widzisz w swojej szkole, prężnie działających młodych ludzi (koniecznie dwójki), którzy lubią coś robić dla innych i chcą zwiększyć swoje umiejętności w tym zakresie – to wydarzenie jest dla nich. Poleć je dalej. 

Civic Up! Academy to dziesięciodniowa szkoła letnia dla aktywistów z całej Polski w wieku
od 15 do 18 lat. Udział w szkole jest bezpłatny, znajomości i umiejętności realizowania projektów i działania w sferze publicznej są bezcenne. 

Szkoła dla aktywistów swoją pierwszą edycję miała w 2018 r. Warsztaty organizowane
są przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej i z Fundacją Wspomagania Wsi.

1. Jak to działa?

Civic Up! to letnia szkoła dla młodych aktywistów podczas której pracujemy metodą warsztatową, praktycznie

Podstawą pracy jest zrealizowanie własnych działań społecznych, które odbywają się przy wsparciu i pod okiem doświadczonych trenerów i ekspertów. 

Po szkole letniej ze wsparciem naszych mentorek młodzież realizuje swój własny projekt społeczny! To szansa na sprawdzenie się w działaniu, wymianę doświadczeń i nawiązanie kontaktów.

2. Dlaczego zapraszamy młodzież?

Bo to projekt CEO i współpracujących z nim organizacji wspierający wyłącznie młodych ludzi. Zapisz się, albo przekaż informację o projekcie osobom, które się mieszczą w tym opisie:

Jesteś takim człowiekiem? Znasz taki ludzi. Zgłoście się. Czekamy na Was.

Zgłoszenia

W formularzu znajdują się zadania rekrutacyjne:

Pierwsze z nich to prezentacja swojej sprawy w języku polskim (od 1,5 do 2:59 min.) – czyli wspólny film dla pary. Obie osoby powinny być w równym stopniu włączone w przygotowanie i realizację materiału:

W filmie określcie potrzebę istotną dla Waszych rówieśników/młodych ludzi w Waszym otoczeniu. Sprawdźcie o czym rozmawiają młodzi ludzie w Waszej społeczności, co wzbudza ich emocje, jakie mają potrzeby, wobec których chcielibyście podjąć działanie.

Uwaga! Jest to moment rozpoznania. Nie proponujcie konkretnych pomysłów na działania, tylko opiszcie problem. Zależy nam na tym, żebyście opisali Wasze otoczenie, poznali je i zobaczyli, jakie są potrzeby Waszych kolegów i koleżanek. Dobra diagnoza to pierwszy krok metody, którą będziemy pracować podczas szkoły letniej. Nad konkretnymi rozwiązaniami pracujemy podczas warsztatów.

Drugi film to wypowiedź w języku angielskim (do 1:29 min.) zawierająca autoprezentację kandydatki lub kandydata – osobny film dla każdej osoby w parze. Co ma być w środku?

Powiedz nam np:

Opowiedz również dlaczego chcesz wziąć udział w warsztatach, czego po nim oczekujesz i jak wykorzystasz wiedzę w nich zdobytą. Forma i treść zależy od Ciebie – przekonaj nas, że jesteś właściwą osobą do udziału w Civic UP! Academy.

Zanim przystąpisz do kręcenia, zapoznaj się z regulaminem szkoły letniej. Tam znajdziesz informację, jak przyznawane są punkty za Wasze filmiki i w jaki sposób je nam przesłać.

Na Wasze zgłoszenia czekamy do: 10.03.2024 r. 

Harmonogram

  • Kwalifikacja

    wypełnienie zgłoszenia udziału w letniej szkole do 10.03.2024

  • Diagnoza

    Sprawdzicie potrzeby, wobec których podejmiecie działania

  • Letnia Szkoła

    24.06-02.07.2024, Warszawa

  • Działania

    Ze wsparciem mentorskim zrealizujecie projekt

  • Świętowanie

    Ponownie się spotykamy, żeby zobaczyć, co nam się udało

Jakie tematy poruszymy na warsztatach:

Poznaj inne programy

Masz swoje cele w szkole. Zyskaj wsparcie w ich realizacji. Dołącz bezpłatnie. Damy Ci znać, gdy ruszymy z rekrutacją.