14/12/2022
Materiały z projektu „Akademia Demokracji” – Program kształcenia, materiały szkoleniowe, wszystkie treści i multimedia
(Trwałość projektu)
Dorobek projektu „Akademia Demokracji”
Poniżej zamieszczamy link do artykułów z dorobkiem projektu, czyli materiałami wytworzonymi podczas trwania projektu „Akademia Demokracji” (program „Szkoła Demokracji”), który był zrealizowany w latach 2019-2022 dla uczestników – młodzież w wieku 12-19 lat z władz samorządów uczniowskich ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. W ramach projektu odbyły się III edycje programu: I edycja – rok szkolny 2019/2020, II edycja – rok szkolny 2020/2021 i III edycja – rok szkolny 2021/22.
Materiały są dostępne do pobrania w artykułach na platformach projektowych z drugiej i trzeciej edycji programu:
Dostępne materiały to:
- Program kształcenia;
- Scenariusz Inauguracji i warsztatów wraz z załącznikami (I edycja, II, edycja i III edycja);
- Prezentacja z wykładu Inauguracyjnego (I edycja, II, edycja i III edycja);
- Scenariusz Konferencji podsumowującej i warsztatów wraz z załącznikami (I edycja, II, edycja i III edycja);
- Prezentacja z wykładu z Konferencji podsumowującej (I edycja, II, edycja i III edycja);
- Instrukcja do zadania do wykonania dla uczestników przed Inauguracją (II edycja, III edycja);
- Instrukcja do zadania do wykonania dla uczestników przed Konferencją podsumowującą (I edycja, II edycja, III edycja);
- Programy i scenariusze szkoleń liderskich i materiały dodatkowe – szkolenia liderskie o tematyce „Finansowanie”, „Komunikacja i informowanie”, „Debata oxfordzka”, „Inicjatywa obywatelska młodych” i „Młody lider” (I edycja, II edycja, III edycja);
- Materiały dodatkowe dot. mentoringu z trzech edycji – materiały dot. udzielania informacji zwrotnej, scenariusze i wskazówki do spotkań z zespołami szkolnymi;
- Instrukcja do platformy programu;
- Treść kursu dla opiekunów i opiekunek samorządów uczniowskich „Wprowadzenie do tematyki samorządności szkolnej”;
- Grafiki „Wprowadzenie do tematyki samorządności szkolnej”;
- Dwa filmy edukacyjne – „Samorząd to my. Jak uczniowskie mogą wpływać na szkołę?” i „Jak wzmacniać głos uczniów i uczennic w szkole?”
Link do filmu „Samorząd to my. Jak uczniowskie mogą wpływać na szkołę?”: https://www.youtube.com/watch?v=dq73qCyg5qM
Link do filmu „Jak wzmacniać głos uczniów i uczennic w szkole?”: https://www.youtube.com/watch?v=Qp4VoT9xE5I
- Wzór diagnozy i planu działania oraz karty pracy dot. planu działania;
- Przewodnik po programie „Szkoła Demokracji”;
- Materiały dodatkowe – Artykuł o wyzwaniach zdalnych i pracy zespołowej online (w odpowiedzi na pandemię); Artykuł o pracy zespołowej online.
W skład materiałów wytworzonych w trakcie trwania projektu wchodzą również relacje ze szkół umieszczone przez zespoły szkolne (uczestników) na stronach projektowych https://szkolademokracji2021.ceo.org.pl/, https://szkolademokracji2020.ceo.org.pl/, https://szkolademokracji2019.ceo.org.pl/ (ze względu na dużą ilość relacji powstałych w ramach projektu nie umieszczamy ich w załącznikach, a odsyłamy do stron projektowych – są one dostępne w zakładkach „Relacje”, gdzie znajdują się wszystkie relacje zamieszczone i zaakceptowane w ramach projektu na stronach projektowych: I edycja – https://szkolademokracji2019.ceo.org.pl/, II edycja – https://szkolademokracji2020.ceo.org.pl/ i III edycja – https://szkolademokracji2021.ceo.org.pl/).
Dostępność materiałów pozwala na trwałość projektu i umożliwi wykorzystanie materiałów do rozwoju i pogłębiania kompetencji osobistych i obywatelskich przez podmioty (szkoły, młodych ludzi) nie objęte bezpośrednio działaniami przewidzianymi w projekcie. Zawarta w materiałach wiedza oraz szczegółowe instruktaże dot. narzędzi metodycznych i dydaktycznych przydatnych w rozwijaniu kompetencji kluczowych u młodych ludzi będą miały charakter ponadczasowy.
Dwa filmy edukacyjne – „Samorząd to my. Jak uczniowskie mogą wpływać na szkołę?” i „Jak wzmacniać głos uczniów i uczennic w szkole?” są na licencji CC BY-NC 4.0 Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe.
Grafiki „Wprowadzenie do tematyki samorządności szkolnej” są dostępne na licencji CC BY-NC 4.0 Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe.
Pozostałe załączone materiały są dostępne na licencji CC BY-NC-ND 3.0 PL:
O ile nie jest stwierdzone inaczej prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a materiały są dostępne na licencji Creative Commons – Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.
Program „Szkoła Demokracji” był realizowany w ramach projektu „Akademia Demokracji” przez Akademię Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie wraz z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej. Projekt „Akademia Demokracji” nr POWR.03.01.00-00-T161/18 jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020, Priorytet III: Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.1: Kompetencje w szkolnictwie wyższym.
Zapraszamy do korzystania z materiałów w zasadach opisanych według odpowiednich licencji!