Etapy projektu

Chcesz zrealizować projekt uczniowski, ale nie wiesz od czego zacząć? A może zrealizowaliście projekt i nie wiecie co dalej? Na pomoc przychodzą Wam etapy metody projektu.

Tworzymy zespół

Stworzenie zgranego, sprawnie działającego zespołu to podstawa udanego projektu. Pracując z uczniami i uczennicami, musimy zadbać o dobrą atmosferę i przejrzyste zasady współpracy. Warto już na pierwszym dowiedzieć się, z jakimi oczekiwaniami grupa rozpoczyna pracę. Co chcemy osiągnąć i czego oczekujemy od siebie nawzajem? Te pytania powinny nam towarzyszyć od początku pracy.

Sprawdzamy potrzeby

Ten etap, często pomijany w pracy zespołów, jest niezwykle ważny. Pomyślcie zarówno o potrzebach członków zespołu, jak i o potrzebach naszej grupy docelowej. Porozmawiajcie w zespole o waszych potrzebach. Co chcielibyśmy zmienić w naszej szkole/miejscowości/społeczności? Po przeprowadzeniu takiej dyskusji, przyjdzie pora na zdiagnozowanie potrzeb społeczności lokalnej. Jakich zmian potrzebuje nasza szkoła/miejscowość/społeczność? Do przeprowadzenia takiej diagnozy przydadzą się przygotowane przez nas materiały.

Podejmujemy decyzje

Wspólnie w zespole powinniście zadecydować: kto będzie odbiorcą Waszego projektu, w jaki sposób chcecie działać i jaki cel chcecie osiągnąć. Bardzo ważne jest, aby na tym etapie każdy członek zespołu mógł się wypowiedzieć. Pamiętajcie też, żeby nie brać na siebie zbyt wiele: realistycznie oceniajcie swoje możliwości, zastanówcie się, co jest w Waszej mocy, a nad czym nie macie kontroli. Spisujcie swoje decyzje i upewniajcie się, że wszyscy członkowie zespołu się z nimi zgadzają.

Szukamy sojuszników

Chcemy realizować projekty wspólnie z naszą społecznością, a nie tylko dla społeczności. Włączajcie do działań Waszych przyjaciół, znajomych rodzinę. Zaproście do współpracy nauczycielki i nauczycieli, lokalne media, władze Waszej miejscowości. W ten sposób nie tylko otrzymacie potrzebną pomoc, ale pokażecie, że projekt dotyczy wszystkich zaangażowanych!

Planujemy działania

Dobry plan jest podstawą udanego projektu. Zastanówcie się, co musicie zrobić, aby osiągnąć określony wcześniej cel. Zdecydujcie, kto z Was będzie odpowiedzialny za poszczególny element. Bierzcie przy tym pod uwagę Wasze mocne strony, zainteresowania, umiejętności. Określcie terminy wykonania zadań. I koniecznie zapiszcie Wasze ustalenia.

Działamy

Na etapie działań pojawią się przeszkody i trudności. Omawiajcie je na bieżąco, wspierajcie się w znajdowaniu rozwiązań dla kolejnych problemów. Dbajcie o dobrą komunikację, wspierającą atmosferę. Doceniajcie mniejsze sukcesy i cieszcie się nimi wspólnie.

Świętujemy i podsumowujemy pracę

Udało się, projekt za Wami. To jednak nie koniec. Spotkajcie się i omówcie Wasze działania krok po kroku. Co Wam się podobało? Z czego jesteście dumni? Co Wam się podobało we współpracy? Czego Wam zabrakło? Podziękujcie sobie nawzajem i swoim sojusznikom.

Pomocne materiały

grafika-mezczyzna-z-ksiazka
Publikacja

Młodzieżowe inicjatywy lokalne

Publikacja prezentująca sposoby pracy nad młodzieżowymi inicjatywami lokalnymi – zarówno stacjonarnie, jak i online. Autorzy proponują 3 pomysły na działania: reportaż, debatę oraz warsztaty przyszłościowe.

grafika-mezczyzna-z-ksiazka
Publikacje

Metody diagnozy potrzeb środowiska lokalnego

Krótki dokument prezentujący krok po kroku 3 ćwiczenia, możliwe do przeprowadzenia z grupą w ramach diagnozy lokalnej. Wskazówki, którymi opatrzono każde z ćwiczeń, pomogą szczególnie osobom rozpoczynającym pracę metodą projektu.

grafika-malarz-przy-sztaludze
Graficzne

Plakat - Etapy metody projektu

Plakat ilustrujący poszczególne etapy realizacji projektu uczniowskiego w 2 wersjach: gotowy do powieszenia na ścianie i z miejscem na wpisywanie informacji dotyczących waszego projektu.

grafika-mezczyzna-z-ksiazka
Publikacje

Warsztatowe metody ewaluacji

Dokument prezentujący wachlarz ćwiczeń, możliwych do wykonania w ramach podsumowania wspólnej pracy nad projektem. Pozwolą one całemu zespołowi na głębszą refleksję na temat wyniesionych doświadczeń.