Projekt społeczny

Metoda projektu polega na nauce poprzez działanie. Młodzi wspólnie ustalają cel projektu, planują je i realizują. Jest to metoda bazująca na założeniu, że najefektywniej uczymy się przez doświadczenie oraz we współpracy z innymi.

Projekt społeczny to jeden z typów projektów, który cechuje się przede wszystkim tym, że jego celem jest wprowadzenie konkretnej zmiany w otoczeniu. Projekty społeczne realizuje się z ludźmi i dla ludzi, zakładają one współpracę i zaangażowanie.

PROJEKT → CEL + ZESPÓŁ + PLAN

Przykładowe projekty

Uczniowie i uczennice mogą np.:

Cele projektów mogą być różne, ale łączy je to, że zmieniają coś w świecie otaczającym młodzież naprawdę, a nie są tylko działaniem „na ocenę”.

Co, dzięki projektom, zyskują uczniowie?

Dzięki projektom społecznym młodzi:

Jeśli chcesz wiedzieć więcej

Pobierz nasze publikacje i dowiedz się więcej o tym jak tworzyć projekty społeczne z uczniami
i uczennicami krok po kroku oraz jak zadbać o proces grupowy (w tym jak pomóc osobom uczestniczącym przechodzić przez konflikt w grupie, jak rozwijać kompetencje miękkie).

grafika-malarz-przy-sztaludze
Graficzne

Plakat o metodzie projektu

Plakat ilustrujący poszczególne etapy realizacji projektu uczniowskiego w 2 wersjach: gotowy do powieszenia na ścianie i z miejscem na wpisywanie informacji dotyczących waszego projektu.

grafika-mezczyzna-z-ksiazka
Publikacje

Publikacja MwA+

Praktyczny przewodnik po realizacji projektu społecznego. Jak przeprowadzić go krok po kroku ? Czy da się go zrobić on-line? Publikacja prezentuje inspirujące przykłady, dotyczące 3 ścieżek tematycznych: reportaż, debata, warsztaty przyszłościowe.