Przekaż 1.5% podatku

Edycja z grantem

Edycja z grantem

Dzięki samorządowi uczniowskiemu wszyscy uczniowie i uczennice mogą poczuć się dobrze w szkole. Jesteś opiekunką lub opiekunem? Dołącz do programu “Szkoła Demokracji” i poznaj proste, skuteczne metody jego pracy. 

Z nami:
– poznasz narzędzia (np. szablony ankiet, schematy ćwiczeń), które pomogą Ci lepiej zrozumieć uczniów: i polskich, i ukraińskich;
– zadbasz o klimat, w którym młodym ludziom łatwiej tworzyć relacje;
– zyskasz wsparcie i zrozumienie grona pedagogicznego oraz przekonasz je do swoich pomysłów na pracę SU;
– zmotywujesz młodzież do samodzielnej aktywności.

Dzięki naszemu programowi będziesz mieć możliwość, by zrealizować projekt uczniowski na ważny temat i otrzymać na ten cel środki finansowe (również na Twoje wynagrodzenie).

Program składa się z dwóch etapów
Całość trwa od stycznia do czerwca 2023 roku. 

1

Bierzesz udział w szkoleniu stacjonarnym (6 godzin). Zdobywasz nową wiedzę i poznajesz inne osoby, które opiekują się SU

Otrzymujesz materiały zaprojektowane z myślą o Tobie i Twoich wyzwaniach

Otrzymujesz certyfikat. Decydujesz, czy chcesz wziąć udział w etapie II

2

Ubiegasz się o grant, dzięki któremu zrealizujesz w szkole inicjatywę związaną związana z tematyką programu. Otrzymujesz 4000 zł na jej sfinansowanie oraz dodatkowo wynagrodzenie za Twoją pracę

Uzyskujesz od dyrektora zgodę na realizację grantu. Wcześniej bierze on udział w spotkaniu online na ten temat

Przeprowadzacie wraz z dyrektorem szkolenia dla rady pedagogicznej, które jest uzupełnieniem Twojej inicjatywy. Otrzymujecie gotowy scenariusz, który Wam w tym pomoże

FINAŁ PROGRAMU: realizujecie inicjatywę w Waszej szkole!

Samorząd uczniowski może integrować uczniów 

W drugim semestrze trwającego roku szkolnego proponujemy Wam kolejną edycję programu “Szkoła demokracji”. Tym razem skupimy się na tym, jak wzmocnić wpływ SU na relacje między uczniami. Program przygotowaliśmy, korzystając z naszych wieloletnich doświadczeń w pracy z samorządami oraz z założeń edukacji włączającej.

Razem z naszym partnerem UNICEF wierzymy, że samorządy mają duże znaczenie dla integracji uczniów polskich i ukraińskich. Dlatego do udziału w tej edycji programu w pierwszej kolejności zapraszamy szkoły, w których uczą się takie dzieci i młodzież.

Program Szkoła Demokracji edycja 2022/2023 jest prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)

KURS DLA OPIEKUNÓW

KURS DLA OPIEKUNÓW

Dołącz do naszego kursu online dla opiekunów samorządu uczniowskiego. To pierwszy kurs skierowany tylko do tej grupy!

Dlaczego warto

W ciągu 4 miesięcy dowiesz się jak:

 • wspierać zaangażowanie uczniów i uczennic w sprawy szkoły, 
 • budować współpracę z radą pedagogiczną i dyrekcją, 
 • skutecznie zorganizować pracę samorządu uczniowskiego.

Jakie tematy poruszymy podczas kursu

I. Jaka jest rola opiekuna samorządu? Co musisz, a czego nie jako opiekun?
II. Od czego zacząć nowy rok szkolny:
– formalności (dobry regulamin, plan pracy, organizacja wyborów),
– pomysły na integrację zespołu uczniowskiego,
– budowanie zaangażowania.
III. Obszary życia szkoły, w które mogą włączyć się uczniowie – diagnoza, plan działania, pomysły na aktywności.
IV. Jak wzmocnić głos uczniów w klasie i szkole? Praktyczne sposoby.

Jak przebiega kurs

Kurs składa się z zadań praktycznych i inspiracji. Będziesz w nim testować i omawiać wybrane rozwiązania, a także konsultować wątpliwości w grupie nauczycieli/nauczycielek oraz mentora. Dodatkowo otrzymasz materiały, pomysły na aktywności, scenariusze spotkań i gry do przeprowadzenia z uczniami. 

Możesz realizować zadania w kursie w dogodnym dla ciebie czasie. Jeśli zrealizujesz wszystkie moduły oraz wybrane zadania praktyczne, to otrzymasz zaświadczenie o jego ukończeniu.

Rekrutacja do kursu trwa do 30 września, aby się zgłosić należy wypełnić formularz, po wypełnieniu formularza otrzymasz informację o zakwalifikowaniu (liczba miejsc ograniczona) oraz dostęp na platformę kursu. 

Czas trwania kursu: październik 2022 – styczeń 2023. 

Projekt Szkoła Demokracji jest współfinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu Szkoła ucząca się.
 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Dobrze zorganizowane wybory do władz samorządu uczniowskiego są podstawą udanego roku szkolnego. Weź udział w ogólnopolskiej akcji Samorządy Mają Głos i przeprowadź je z nami. Wspieramy szkoły w organizacji demokratycznych wyborów.

Jeśli weźmiesz udział w akcji otrzymasz:

 • praktyczny poradnik, jak krok po kroku zorganizować demokratyczne wybory do władz samorządu uczniowskiego; 
 • wzory kart do głosowania oraz protokołu; 
 • plakaty wyborcze;
 • materiały, które wzbogacą szkolne wybory: scenariusze debat, lekcji, propozycje kampanii wyborczych; 
 • dostęp do platformy, która łączy samorządy uczniowskie; 
 • bieżące wsparcie ze strony koordynatorów.
 

Kto i jak może się zgłosić?

Do udziału w akcji szkołę zgłasza nauczyciel/nauczycielka odpowiedzialny/a za działania samorządu uczniowskiego. 

Rekrutacja jest dwuetapowa:

 • w pierwszym etapie nauczyciel/ka zgłasza szkołę przez formularz wstępny,
 • w drugim etapie rejestruje na platformie.

Jak przebiega akcja

Zorganizujcie barwną kampanię informacyjną, następnie kampanie wyborcze kandydatów i kandydatek. Finał akcji wspólnym dniem demokratycznych wyborów do władz Samorządu Uczniowskiego – Waszym szkolnym świętem demokracji!

Przed zgłoszeniem zapoznaj się z regulaminem akcji.

Niech Wasze samorządy mają głos!

Akcja wyborcza Samorządy mają głos jest prowadzona przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i finansowana ze środków German Marshall Fund.

 • 20 czerwca - 26 września

  Do 26 września możesz zgłosić zespół. Otrzymasz dostęp do materiałów online.

 • 20 czerwca - 13 września

  Jeśli zgłosisz zespół do 13 września przez formularz (I etap), a do 14 września zarejestrujesz go na platformie (II etap), otrzymasz od nas wybrane materiały również w wersji papierowej drogą pocztową.

 • 30 września

  W tym dniu w szkołach w całej Polsce odbywa się nasza wspólna akcja!

 • Po 30 września

  Wszystkie uczestniczki i uczestnicy otrzymują dyplomy.

Democratic Innovations in Youth Work

Democratic Innovations in Youth Work

Mierzymy się współcześnie z kryzysem demokracji: wzrastający populizm, słabnące zaufanie do władzy, fake newsy i niskie zaangażowanie społeczeństwa w proces wyborczy. Jednocześnie obserwujemy powstające ad-hoc ruchy społeczne, skupiające się przede wszystkim w Internecie. Szczególnie osoby młode, które dorastały w cyfrowym świecie, angażują się obywatelsko, ponad strukturami władzy.

Demokracja to nie tylko wybory

W programie Democratic Innovations in Youth Work (Innowacje Demokratyczne
w Pracy z Młodzieżą) pokazujemy, jak może wyglądać demokracja przyszłości. Chcemy wzmocnić poczucie sprawczości młodych osób, pokazując nowatorskie metody podejmowania decyzji i możliwości włączania się w procesy demokratyczne, również
w młodym wieku.

Tworzymy materiały, które pomogą nauczycielkom i nauczycielom pokazywać, w jaki sposób może wyglądać demokracja. W materiałach wideo zaprezentujemy przykłady Innowacji Demokratycznych w Polsce i Europie, a w ogólnodostępnym przewodniku opiszemy nasze propozycje edukowania o innowacjach demokratycznych.

Laboratorium szkolnej demokracji

Laboratorium szkolnej demokracji

W programie Laboratorium Szkolnej Demokracji, chcemy razem sprawić, żeby w szkołach zaczęły działać mechanizmy pozwalające na udział w podejmowaniu decyzji dotyczących życia szkoły potencjalnie wszystkim chętnym.

Każda szkoła w ramach Laboratorium wypracowuje własny sposób pozwalający włączać uczniów i uczennice w proces współdecydowania. Rozwiązanie, które wypracują zespoły projektowe będzie:

Zespoły biorące udział w programie otrzymują wsparcie w postaci mentoringu, szkoleń oraz gry terenowej wspierającej w dokonaniu diagnozy.

Zapoznaj się publikacją zawierającą dobre praktyki szkół uczestniczących w programie.  Przez półtora roku uczniowski zespół roboczy, który działał przy wsparciu mentora oraz nauczycielskich opiekunów, wdrażał rozwiązania, mające na celu włączyć mechanizmy sprzyjające wspólnemu podejmowaniu decyzji przez uczennice i uczniów w szkole.  Publikacja zawiera wskazówki  i karty pracy, które możesz wykorzystać w swojej szkole. 

Możesz przeprowadzić angażującą grę dla uczniów, która powstała w ramach programu. Podczas gry uczestnicy i uczestniczki mogą doświadczyć sprawczości jaką młodzież ma lub może mieć w szkole. Mogą także zdiagnozować, jakie obszary życia szkoły wymagają zmiany lub udoskonalenia i w jakie działania chciałyby się osobiście zaangażować.

Edycja zakończona – w programie uczestniczyło 5 szkół:

Harmonogram działań

Szkoła demokracji

W naszym programie stworzysz samorząd uczniowski, który będzie dawał radość Tobie i Twoim uczniom. Dowiesz się, jak motywować ich do działania oraz wzmocnić głos w szkole.

Program jest dla Ciebie, jeśli chcesz:

 • zrozumieć, co musi, a czego nie musi robić opiekun samorządu uczniowskiego (zadania, plan pracy, sprawozdanie, prawo oświatowe),
 • dowiedzieć się, dlaczego używanie określenia “samorząd szkolny” to błąd,
 • stworzyć własne pomysły na pracę z SU i poznać pomysły opiekunów z innych szkół,
 • otrzymać narzędzia przydatne do pracy z uczniami.

Z nami możesz zorganizować wybory, wziąć udział w kursie, a także otrzymać grant

Już w przyszłym roku szkolnym możesz dołączyć do opiekunek i opiekunów, którzy biorą udział w naszym kursie internetowym, razem z nami zorganizować w Twojej szkole wyboru do samorządu uczniowskiego, a także otrzymać grant!