kiedy: 12.2021 – 06.2022
kto: uczniowie z nauczycielem
etap: szkoły podstawowe i ponadpodstawowe
forma: lekcje online, webinaria
o czym: działalność organizacji społecznych
cel: rozwijanie wiedzy o III sektorze wśród uczniów warszawskich szkół

Projekt “Pozarządownik szkolny” realizowany jest od 2018 roku przez Fundację Pole Dialogu oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej.

“Pozarządownik szkolny” to program, w którym wspieramy nauczycielki i nauczycieli z Warszawy w nieszablonowym prowadzeniu zajęć o tematyce społecznej i organizacjach społecznych. Pomagamy im nie tylko pod względem merytorycznym, ale także w nawiązaniu współpracy z lokalnymi organizacjami (spotkanie sieciujące). Program jest skierowany do warszawskich szkół podstawowych (VII i VIII klasy) oraz ponadpodstawowych.

W czasie jego trwania przy pomocy „Gry w zmianę” i przygotowanych przez nas lekcji – uczniowie i uczennice zdobywają wiedzę o organizacjach społecznych oraz dyskutują na ich temat. Rozwijają też kluczowe kompetencje – komunikacji, argumentacji, pracy w grupie oraz zyskują świadomość, w jaki sposób sami mogą się zaangażować w działania organizacji.

Nauczyciele i nauczycielki uczestniczący w programie mają możliwość skorzystania ze wsparcia, które ułatwia bezpieczne, odpowiedzialne, ale też głębsze i bardziej kreatywne zajęcie się tym tematem. Umożliwiamy im udział w webinariach, szkoleniach z narzędzi online oraz zastosowania “Gry w zmianę”, a także dostarczamy publikacje merytoryczne. 

Uczestnicy i uczestniczki mogą również skorzystać ze wsparcia mentorów oraz scenariuszy lekcji wypracowanych podczas wizyt studyjnych w wybranych organizacjach. 

 

Jak zacząć?

Nasze działania projektowe opieramy na dyskusyjnej grze karcianej “Gra w zmianę”. Pobierz “Grę w zmianę” do samodzielnego druku oraz zapoznaj się z materiałami, do alternatywnego wykorzystania gry.

Do pobrania

Regulamin projektu

Partnerzy

Projekt finansowany jest przez m.st. Warszawa. Organizatorami projektu są: Fundacja Pole Dialogu i Centrum Edukacji Obywatelskiej.